Szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej

15 września 2023 r. uczniowie klas VII a, VII b i VIII Szkoły Podstawowej w Kłomnicach uczcili bohaterów naszej lokalnej małej ojczyzny. Formą tej lekcji historii był objazd Miejsc Pamięci Narodowej. Jej celem było zapoznanie uczniów naszej szkoły z lokalną historią, tak ciekawą i jednocześnie tragiczną. Bohaterom, o których była mowa w trakcie wycieczki oddaliśmy hołd. To przedstawiciele naszej małej ojczyzny, za którą będziemy w przyszłości odpowiedzialni

Trasa przebiegała według ustalonego szlaku, który docierał do miejsc, które były świadkiem wydarzeń czasów II wojny światowej.

1. Kłomnice – cmentarz, na którym znajdują się groby poległych w czasie bombardowania miejscowości we wrześniu 1939 r.
  2. Lipicze – tablica upamiętniająca akcję rozbrojenia majątku ziemskiego, który był administrowany przez Niemców
  3. Karczewice – tablica ufundowana przez Związek Kombatantów w Kłomnicach. Dotyczy ona akcji partyzanckiej z dnia 8 września 1944 r. i podobnie jak wydarzenia, które miały miejsce w Lipiczu, jej tłem była akcja Burza. Tablica upamiętnia akcję rozbicia i rozbrojenia patrolu żandarmerii, która miała swoją siedzibę w Chorzenicach. Był to także odwet za spalanie kościoła w Garnku.
  4. Lipie – leśny grób żołnierza polskiego- Jana Ortela, który zginął we wrześniu 1939r
  5. Garnek – na miejscowym cmentarzu znajduje się zbiorowy grób partyzantów poległych w trakcie walk z Niemcami.
  6. Kajetanowice - grób, który upamiętnia szczególnie tragiczne wydarzenie. Armia niemiecka dokonała brutalnej zbrodni na mieszkańcach w dniu 6 września. Niemcy podpalili zabudowania i zamordowali 76 mieszkańców Kajetanowic i 17 z Piasków.
  7. Ewina – na tym leśnym obszarze w dniach 12 – 13 września 1944 r. oddziały 3 Brygady Armii Ludowej dokonały pomyślnej próby przerwania niemieckiego okrążenia. Miejsce to jest upamiętnione dominującym nad okolicą pomnikiem.

Ostatnim etapem wycieczki było ognisko integracyjne na polanie leśnej w Ewinie. Uczniowie piekli kiełbaski oraz raczyli się słodkościami.