Szkoła Podstawowa im. Grzegorza Piramowicza w Kłomnicach

42-270, Kłomnice

ul. Szkolna 1

tel. 34 328 10 38

887117441

zs_klomnice@o2.pl

Adres

42-270, Kłomnice


ul. Szkolna 1


tel. 34 328 10 38


887117441


zs_klomnice@o2.pl


Statystyki

  • Odwiedziło nas: 713537
  • Do końca roku: 237 dni
  • Do wakacji: 44 dni

Kartka z kalendarza

Kalendarium

Środa, 2024-05-08

Imieniny: Kornela, Lizy

Zagraniczna mobilność nauczycielek ze Szkoły Podstawowej w Kłomnicach

 

W ramach projektu pt. „Edukacja włączająca w procesie kształcenia i wychowania" (mobilność ponadnarodowa, program Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021 – 2027 (FERS) współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, na zasadach programu Erasmus+) 11 nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Kłomnicach wzięło udział w wyjeździe do Portugalii. Mobilności nauczycieli odbyły się w dwóch turach. W pierwszym terminie – od 16 do 26 października 2023 r. – wyjechały nauczycielki: Joanna Suliga, Katarzyna Cieśla, Marzanna Borkowska, Barbara Kanoniak, Katarzyna Ryś oraz Małgorzata Raźniak. Od 6 do 17 listopada 2023 r. w Portugalii przebywało 5 kolejnych nauczycielek, tj. Natalia Niestrój, Aneta Łapeta, Maryla Piech, Ewa Bodanka-Zarychta oraz Weronika Pietrzak. Organizacją goszczącą nauczycielki oraz podmiotem odpowiedzialnym za realizację projektu w Portugalii była firma Mobility Friends z siedzibą w Barcelos. Warto podkreślić, że projekt realizowany przez SP w Kłomnicach otrzymał dofinansowanie w kwocie 99 488,33 PLN (w proporcjach: 82,52% budżet środków europejskich i 17,48% środków budżetu krajowego).

Podczas trwającej 10 dni mobilności nauczycielki aktywnie uczestniczyły w job shadowingu, czyli obserwacji pracy w placówkach oświatowych zlokalizowanych w północnej części Portugalii. W trakcie wyjazdu nauczycielki podnosiły swoje kompetencje metodyczne i językowe, rozwijały kompetencje w zakresie ICT, poznawały nowoczesne metody pracy z uczniami, zdobywały nowe narzędzia służące poprawie kształcenia i wychowania, zwiększały swoje kompetencje w pracy z uczniami o różnych potrzebach edukacyjnych. Ponadto mobilność przyczyniła się do poprawy zdolności językowych nauczycielek, które jeszcze przed wyjazdem uczestniczyły w intensywnych kursach języka portugalskiego oraz języka angielskiego. Z pewnością nauka obcej kultury i obyczajów, poznanie systemu edukacji innego kraju najefektywniej odbywa się właśnie w trakcie wizyty za granicą, kiedy uczestnicy mobilności każdego dnia doświadczają nowego, nawiązują nowe znajomości oraz kontakty z kadrą pedagogiczną. W trakcie mobilności nauczycielki odwiedziły szkoły: Escola Secundária Sá de Miranda w Bradze, EPPL – Escola Profissional w Ponte de Lima, Escola Secundária D. Maria II w Bradze, University ESTG – IPVC – Instituto Politécnico w Viana do Castelo, Escola Secundária w Joane, EMEC-ETG – Professional School w Abade de Neiva, Escola Secundária w Barcelinhos.

Program mobilności zakładał również wizyty kulturalne w znanych miejscach w  Portugalii, takich jak Braga, Porto, Fatima oraz Guimarães. Obie grupy nauczycielek  były zakwaterowane w hotelu w miejscowości Povoa de Varzim, leżącym nad Atlantykiem, gdzie serwowano typową, portugalską kuchnię.

Wyjazd umożliwił nauczycielkom odbycie licznych rozmów z ich koleżankami i kolegami po fachu, był okazją do przyjrzenia się obu systemom edukacji, wyciągnięcia wniosków, porównania sytuacji w szkolnictwie portugalskim i polskim. Była to również okazja do wymiany doświadczeń związanych z kształceniem i wychowaniem współczesnego pokolenia dzieci i młodzieży, próbą zastanowienia się nad zmianami, które są nieodłącznym aspektem wciąż ewoluującej rzeczywistości. Każda wizyta w szkole owocowała mnóstwem przemyśleń i stanowiła sposobność do poszerzenia horyzontów oraz światopoglądu. Bezsprzecznie można stwierdzić, że zagraniczne mobilności nauczycieli uczą ciekawości świata i innych kultur, służą nauce języków obcych oraz ewaluacji posiadanego dotychczas zasobu wiedzy, umiejętności oraz narzędzi dydaktyczno-wychowawczyh.

Kadra oświatowa może podnosić swoje kwalifikacje zawodowe poprzez udział w kursach zagranicznych, programach typu job shadowing, czyli obserwacja pracy, a także prowadzić zajęcia w szkołach za granicą. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie https://www.frse.org.pl/.