Przedstawienie profilaktyczne

15 grudnia 2023r, wystąpił gościnnie w naszej szkole Zespół Teatru Oczami Brata w premierowym spektaklu pt.”Sens”. Scenariusz powstał na motywach wierszy Bartłomieja Urbańczyka – artysty z Zespołem Downa, który również wystąpił w jednej z edycji programu telewizyjnego „Down the road”. Ten 28 letni mężczyzna (mieszkaniec miejscowości Niegowa - powiat. myszkowski) jest również współautorem scenariusza, uwielbia pisać wiersze i teksty, które składnie tworzą całe cykle opowieści o życiu w perspektywie osoby z niepełnosprawnością. Spektakl pt. „SENS” to opowieść o życiu i emocjach. Całość muzycznie ilustrują piosenki ze znanych i lubianych musicali i filmów animowanych w aranżacji Studia Acantus. Poprzez „SENS” aktorzy pragną przedstawić niecodzienny poradnik czysto-psychologiczny, chcą pokazać jak działa wszechświat widziany oczami człowieka z niepełnosprawnością intelektualną. Spektakl buduje 8 scen ukazujących przyjaźń, miłość, kolorowe sny, marzenia. Oprócz tych pięknych historii spektakl ukazuje również tą gorszą stronę każdego z nas. Symboliczny w tekście piosenki Potwór nie jest pominięty, gdyż w każdym z nas bywają chwile słabości, które nierzadko powodują u nas negatywne sytuacje czy emocje. Jednak „SENS” ukazuje również przemianę, po tych kiepskich chwilach naszego życia, zbudowaną na kanwie najpiękniejszej relacji w życiu każdego człowieka, czyli przyjaźni. Spektakl to swego rodzaju podróż przez różne emocje i moralne aspekty życia, widziane oczami osób z niepełnosprawnością.

Zespół artystyczny spektaklu pt. „SENS” Teatru Oczami Brata to:

- autor tekstów: Bartłomiej Urbańczyk

- reżyseria: Marta Goldsztajn

- aktorzy: 1. Kamil Bieniek

2. Aleksandra Grobelak

3. Agata Kukuła

4. Marcel Płusa

5. Michał Gałuszka

6. Marta Jędrzejczyk

7. Bartosz Kijak

8. Robert Mateuszuk

9. Dorota Partyka

10. Krzysztof Szwarc

11. Beata Myśliwiec

12. Bartłomiej Urbańczyk

13. Monika Kubacka

14. Kamil Gajda

- pomoc techniczna: Dominik Sieradzki, Wojciech Majchrzak Instruktorki terapii zajęciowej: Karolina Brzozowicz, Katarzyna Horn, Joanna Wieczorek Światło: Piotr Bilski Scenariusz: Bartłomiej Urbańczyk i Marta Goldsztajn

Teatr Oczami Brata to cykl warsztatów artystycznych, których głównym założeniem jest tworzenie w materii teatralnej, muzycznej, plastycznej a także dążenie do stworzenia przestrzeni kontaktu i wymiany doświadczeń osób pełnosprawnych z osobami z niepełnosprawnością. W 2014 roku Teatr stał się jednym z filarów działalności Fundacji Oczami Brata.